Ponad 4000 sklepów spożywczych w całym Ontario otrzymało licencję na sprzedaż alkoholu, ponieważ nowe, zliberalizowane przepisy mają wejść w życie w przyszłym tygodniu.
Alcohol and Gaming Commission of Ontario (AGCO) poinformowała w piątek, że zatwierdziła 4146 licencji, zanim od przyszłego czwartku sklepy spożywcze będą mogły sprzedawać piwo, wino i gotowe do wypicia napoje alkoholowe.
Rozszerzenie sprzedaży alkoholu to spełnienie obietnicy złożonej przez premiera Douga Forda w wyborach w 2018 r.
W grudniu ubiegłego roku Ford ogłosił, że do 2026 r. wszystkie sklepy spożywcze będą mogły sprzedawać piwo, wino, cydr i gotowe do picia napoje alkoholowe. W maju Ford ogłosił przyspieszenie tej decyzji, przesuwając termin pozwolenia na sprzedaż alkoholu dla sklepów spożywczych na 5 września.
Rząd zapowiedział, że jego plany rozszerzenia sprzedaży alkoholu zapewnią mieszkańcom Ontario większy wybór i wygodę.
AGCO oświadczyło, że jest zobowiązane do pomocy posiadaczom licencji w wypełnianiu ich obowiązków dotyczących bezpiecznej i odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu.
„W miarę zbliżania się kolejnej fazy ekspansji rynku detalicznego alkoholu w Ontario AGCO koncentruje się na zapewnieniu, że licencjobiorcy rozumieją i przestrzegają swoich obowiązków w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu” — napisała w oświadczeniu Karin Schnarr, dyrektor generalna komisji.
Rząd zezwolił sklepom spożywczym, które mają już licencję na sprzedaż piwa i wina, na rozpoczęcie sprzedaży gotowych napojów alkoholowych i dużych opakowań piwa. Nowo licencjonowane sklepy spożywcze mogą 31 października rozpocząć sprzedaż piwa, wina i gotowych napojów alkoholowych.
Rozwój sprzedaży alkoholu w prowincji doprowadził do zawarcia przez Forda umowy z The Beer Store na kwotę 225 milionów dolarów, ponieważ rząd zerwał 10-letnią umowę z tą firmą. Częścią nowej umowy z The Beer Store jest utrzymanie do lipca 2025 r. co najmniej 386 sklepów tej sieci i co najmniej 300 do 31 grudnia 2025 r.
The Beer Store, będący własnością trzech międzynarodowych konglomeratów, będzie kontynuował swój program recyklingu co najmniej do 2031 r.
Decyzja rządu o zezwoleniu na sprzedaż gotowych do picia napojów alkoholowych poza sklepami głównego sprzedawcy alkoholu w prowincji stała się punktem spornym w negocjacjach latem między Liquor Control Board of Ontario a jej związkowymi pracownikami.
Około 10 000 pracowników, którzy są członkami Ontario Public Service Employees Union, rozpoczęło strajk na początku lipca, twierdząc, że decyzja o zezwoleniu na sprzedaż gotowych do picia napojów alkoholowych w sklepach spożywczych stanowi egzystencjalne zagrożenie dla samego istnienia LCBO.
Strajk trwał ponad dwa tygodnie, zanim obie strony zawarły porozumienie.
Kilka organizacji ochrony zdrowia, w tym Toronto’s Centre for Addiction and Mental Health, wyraziło zaniepokojenie zwiększeniem sprzedaży alkoholu.
Ich zdaniem łatwiejszy dostęp do alkoholu zwiększy uzależnienia, spowoduje przewlekłe choroby, zwiększy liczbę urazów, samobójstw i przypadków jazdy pod wpływem alkoholu.
Prowincja zapowiedziała, że przeznaczy 10 milionów dolarów na wsparcie działań na rzecz odpowiedzialności społecznej i zdrowia publicznego związanych ze spożyciem alkoholu w ramach swojego 10-letniego planu zdrowia psychicznego o wartości 3,8 miliarda dolarów.
Beata Gołembiowska, LJI Reporter